Miechów Proszowice General Najbardziej charakterystyczne objawy miażdżycy

Najbardziej charakterystyczne objawy miażdżycy

Miażdżyca jest przewlekłą chorobą, w czasie której dochodzi do coraz poważniejszych zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych zachodzących w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic, w tym zwłaszcza w aorcie, tętnicach mózgowych i wieńcowych. W zaawansowanym stadium może prowadzić do niedokrwienia mózgu, zwiększa przy tym ryzyko pęknięcia naczyń oraz udaru. Na szczęście, nie tylko można ją leczyć, ale również istnieje możliwość rozpoznania jej w na tyle wczesnym stadium, że przeciwdziałanie chorobie jest stosunkowo prostym zadaniem. Niestety, choć zdajemy sobie sprawę z tego, jak poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia może być miażdżyca objawy tej choroby bardzo często są przez nas ignorowane.

Pierwsze sygnały ostrzegawcze
Miażdżyca daje o sobie znać nawet wtedy, gdy stadium jej zaawansowania nie jest wysokie. Niestety, jej objawy dość łatwo pomylić z tymi, które są charakterystyczne dla innych schorzeń. Jednym z najpopularniejszych jest zadyszka nawet po niewielkim wysiłku oraz bóle łydek odczuwane po powrocie z krótkiego choćby spaceru. Niestety, sygnały tego rodzaju bardzo łatwo można bagatelizować, trudno bowiem oczekiwać od organizmu znakomitej kondycji, gdy nie odżywiamy się właściwie, unikamy aktywności fizycznej, nie stronimy od używek, a do tego w pracy przede wszystkim siedzimy w jednym miejscu. Nie inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy zmagamy się z drobnymi lukami w pamięci oraz problemami z koncentracją. Są to dość typowe sygnały świadczące o pierwszych zmianach miażdżycowych, łatwo jednak łączyć je ze stresem i napięciem, w jakim żyjemy.

Gdy choroba postępuje…
Nie zawsze udaje się zdiagnozować miażdżycę w tym momencie, w którym jest ona w początkowej fazie rozwoju, im jednak bardziej jest zaawansowana, tym bardziej niepokojące są sygnały wysyłane przez organizm. Problemy z koncentracją i zadyszkę można jeszcze ignorować, trudno jednak o zachowanie spokoju, gdy musimy zmagać się z zaburzeniami rytmu serca, problemami z oddychaniem, częstymi zawrotami głowy, a nawet utratą przytomności. Pojawienie się tego rodzaju dolegliwości powinno skłonić pacjenta do jak najszybszego stawienia się u lekarza.

Inne czynniki, na które należy zwrócić uwagę
Miażdżyca atakuje coraz częściej, ciągle jednak możemy mówić o pewnych predyspozycjach, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Objawy wskazujące na możliwość jej pojawienia się powinny być traktowane szczególnie poważnie jeśli pacjent jest osobą starszą, pali papierosy, zmaga się z wysokim ciśnieniem krwi i wysokim cholesterolem, nie jest aktywny fizycznie, nie radzi sobie z problemem nadwagi i nie może pochwalić się najlepszymi nawykami żywieniowymi.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz