Miechów Proszowice General Infekcja układu moczowego: objawy i występowanie

Infekcja układu moczowego: objawy i występowanie

Infekcje układu moczowego są w większości spowodowane błędami w projekcie, jakim jest człowiek, a właściwie, mówiąc bardziej naukowo, pokręconymi ścieżkami ewolucji, która wytworzyła u nas sterylny układ moczowy, który jednak jest bardzo podatny na różnego rodzaju zakażenia. Infekcja układu moczowego dopada wielu z nas wielokrotnie w ciągu życia i trzeba wiedzieć, jak coś takiego rozpoznać i jak sobie z tym radzić.

Typowe objawy infekcji

U dużego odsetka osób w układzie moczowym zawsze znajdują się jakieś bakterie i nie powodują one problemów. Zdecydowana większość osób nie może jednak na to liczyć i jeśli w ich układzie moczowym pojawią się bakterie, zaczną one odczuwać tępy ból na dnie miednicy. Będzie on się nasilał, kiedy poczują one potrzebę oddania moczu, a niestety będzie się ona pojawiała coraz częściej w miarę rozwoju infekcji. Istotnym problemem jest to, że zwykle nie można przespać całej nocy, bo trzeba przynajmniej raz odwiedzić toaletę. Irytujące są ponadto problemy z oddaniem większej ilości moczu. Każda wizyta w łazience trwa krótko i ma się uczucie, że jeszcze powinno się do niej wrócić. Kiedy infekcja rozwija się bardziej, w moczu zaczyna pojawiać się krew. Musi to być już objaw alarmowy, ponieważ oznacza to, że zajęty został cały pęcherz.

Infekcje układu moczowego mają charakter wstępujący, co oznacza, że bakterie najpierw pojawiają się zaraz za cewką moczową, a następnie przenoszą się do pęcherza moczowego, by zrobić potem jeszcze jeden krok i wylądować w nerkach. Jeśli do tego dojdzie, wszystkie powyższe objawy ulegną nasileniu i do tego pojawi się jeszcze silny ból w okolicach nerek, odczuwany zaraz poniżej linii żeber. Będzie się on nasilał w czasie ruchu i oddawania moczu.

Częstość występowania

Infekcje układu moczowego mogą pojawiać się bardzo często zwłaszcza u kobiet, u których droga od źródła bakterii kałowych, najczęstszego winowajcy, do cewki moczowej jest zdecydowanie krótsza. Częstość i skala zakażeń rośnie w miarę wzrostu aktywności seksualnej i mijającego czasu. Najbardziej narażone na problemy są kobiety w podeszłym wieku, u których infekcje mogą pojawiać się nawet kilka razy w ciągu roku. W znakomitej większości wszystkich wypadków nie ma żadnego fizycznego czynnika, którego usunięcie mogłoby zapobiec pojawieniu się ponownej infekcji. Jest to po prostu niedoskonałość naszego układu moczowego. Jeśli jednak zakażenie pojawia się u dzieci i często nawraca, należy wykonać bardzo dokładne badania odnośnie budowy układu moczowego. Częste infekcje są podstawowym sygnałem alarmowym wskazującym na nieprawidłowy rozwój całego układu.

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz